Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 4914313



*

nr 491 4313


Pigtittare

1800-tal, höjd: 67


Utrop:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 oktober 2007
kl 16:22:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/10 10:45:14 1      300 kr
17/10 15:40:38 2      300 kr
17/10 23:52:17 3      Vinnande bud
19/10 15:24:21 1      400 kr
19/10 23:27:15 3      justering av budtak
20/10 23:41:33 3      justering av budtak


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:53
  • 6352 Champagnekylare
    Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:30
  • 5305 Dörrhandtag
    7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:52
  • 6555 Hatt
    ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:27
  • 6557 Höga hattar
    hatt, + Chapeau claque, (i ask)
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:31




Ladda ner broschyr